Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Contact Us | Home RSS
 
 
 

Purple Riders, Red Devils win Buckeye 8 track titles

April 25, 2012
Weirton Daily Times

BELLAIRE - The Buckeye 8 Track and Field Championship made its final appearance at Nelson Field Tuesday evening.

However, the winners of the meet don't appear anywhere near ready for their final victories of the season as it hits the mid-way point.

The Martins Ferry girls continued their early season domination en route to checking yet another goal off their to-do list. The Lady Purple Riders rang up 160 points to claim their first Buckeye 8 girls' track title.

Article Photos

WINNER — Buckeye Local’s Jordan Piergallini, next to St. Clairsville’s Jaylon Brown, won the 100, 200 and long jump during Tuesday’s Buckeye 8 championships at Bellaire’s Nelson Field.
-- Seth Staskey

Meanwhile, the St. Clairsville boys used their talent and strength at the top of most events to claim yet another league title. Coach Ben Frye's squad posted 140 points, which was 46 better than runner-up Harrison Central.

Martins Ferry girls' coach Rich Materkoski made no bones about it when he talked in March about his team's goals.

They wanted to win the OVAC, Buckeye 8 and advance as many people as possible well into the Ohio postseason. The Lady Riders have achieved a third of their goals and the quest for the second begins in less than a week.

Fact Box

Buckeye 8 Championships

Girls

Team Scores: Martins Ferry, 160; St. Clairsville, 100; Edison, 86; Harrison Central, 56; Union Local, 54.5; Indian Creek, 45.5; Bellaire, 36; Buckeye Local, 19.

100

1, Jenkins, Talyr, Martins Ferr, 13.09. 2, Tran, Nhung, Edison, 13.21. 3, Peterson, Valerie, Harrison Cen, 13.33. 4, Vrotsos, Audra, St. Clairsvi, 13.43. 5, Stewart, Ayla, St. Clairsvi, 13.64. 6, Bube, Bethanie, Edison, 14.17.

200

1, Jenkins, Talyr, Martins Ferr, 27.73. 2, Vrotsos, Audra, St. Clairsvi, 28.15. 3, Stewart, Ayla, St. Clairsvi, 28.73. 4, Carlile, Jessica, Union Local, 29.31. 5, Neely, Kayce, Martins Ferr, 29.57. 6, Reseberry, Leymon, Indian Creek, 29.72.

400

1, Applegarth, Sarah, Martins Ferr, 1:02.41. 2, Shaw, Taylor, Harrison Cen, 1:04.23. 3, Pollock, Katelyn, Edison, 1:05.74. 4, Doty, Kayla, Union Local, 1:06.03. 5, Dornbush, Shaylynn, Harrison Cen, 1:07.57. 6, Ruble, Sunnie, Martins Ferr, 1:08.28.

800

1, Wrenn, Sunshine, Martins Ferr, 2:29.16. 2, Madzia, Juliana, St. Clairsvi, 2:31.65. 3, Shaw, Taylor, Harrison Cen, 2:36.08. 4, Pollock, Katelyn, Edison, 2:36.30. 5, Becca, Brenna, Martins Ferr, 2:40.66. 6, Koniski, Genevieve, Indian Creek, 2:51.38.

1600

1, Madzia, Juliana, St. Clairsvi, 5:48.52. 2, Truchan, Jamie, Martins Ferr, 5:58.31. 3, Figurski, Leah, Buckeye Loca, 6:04.51. 4, Smith, Alyssa, Martins Ferr, 6:09.66. 5, Frazier, Anna, Union Local, 6:10.40. 6, Koniski, Genevieve, Indian Creek, 6:14.70.

3200

1, Hannan, Melanie, St. Clairsvi, 12:29.65. 2, Bosworth, Brooke, St. Clairsvi, 13:00.10. 3, Yoho, Lauren, Harrison Cen, 13:05.62. 4, Weaver, Zoe, Indian Creek, 13:33.06. 5, Stoner, Danielle, Bellaire, 13:40.18. 6, Cunningham, Lindsay, Martins Ferr, 13:48.35.

100 hurdles

1, Borsch, Ashley, Edison, 16.02. 2, Allen, Nikki, Martins Ferr, 16.17. 3, Crolley, Courtney, Martins Ferr, 17.51. 4, Brown, Chelsea, Harrison Cen, 18.10. 5, Greenwood, Alli, St. Clairsvi, 18.27. 6, Medley, Cori, Union Local, 18.33.

300 hurdles

1, Borsch, Ashley, Edison, 48.21. 2, Griffith, Ashley, Martins Ferr, 51.28. 3, Allen, Nikki, Martins Ferr, 51.92. 4, Redpath, Kendra, Buckeye Loca, 52.91. 5, Greenwood, Alli, St. Clairsvi, 54.06. 6, Brown, Chelsea, Harrison Cen, 54.31.

4x100

1, Edison 53.01. 2, Martins Ferry 53.37. 3, St. Clairsville 53.41. 4, Indian Creek 55.55. 5, Harrison Central 55.87. 6, Union Local 56.41.

4x200

1, Martins Ferry 1:51.25. 2, Edison 1:53.17. 3, St. Clairsville 1:57.88. 4, Union Local 1:58.68. 5, Indian Creek 1:58.99. 6, Buckeye Local 2:01.65.

4x400

1, Martins Ferry 4:26.85. 2, Harrison Central 4:34.78. 3, Indian Creek 4:40.06. 4, Union Local 4:49.91. 5, Edison 4:51.09. 6, St. Clairsville 4:51.80.

4x800

1, Martins Ferry 10:45.18. 2, Harrison Central 10:55.50. 3, Indian Creek 11:04.68. 4, St. Clairsville 11:17.37. 5, Union Local 11:49.63. 6, Edison 12:13.51.

4x102.5 Shuttles

1, Martins Ferry 1:09.85. 2, Bellaire 1:15.71. 3, Union Local 1:16.16. 4, Edison 1:18.36. 5, Indian Creek 1:21.67. 6, St. Clairsville 1:24.34.

High Jump

1, Pollock, Katelyn, Edison, 5-00. 2, Tran, Nhung, Edison, 4-06. 3, Fillipovich, Kayla, Buckeye Loca, J4-06. 4, Davis, Alexus, Union Local, J4-06. 5, Rector, Rebecca, Buckeye Loca, J4-06. 6, Medley, Cori, Union Local, 4-04. 6, Constable, Sonia, Indian Creek, 4-04.

Pole Vault

1, Kemp, Arika, Union Local, 9-00. 2, Crolley, Courtney, Martins Ferr, 8-06. 3, Cordy, Melissa, Bellaire, J8-06. 4, Allen, Rikki, Martins Ferr, 8-00. 5, Carpenter, Shaniah, Edison, 7-00.

Long Jump

1, Goodrich, Brooke, Indian Creek, 15-04.25. 2, Applegarth, Sarah, Martins Ferr, 15-03. 3, Ray, Ashlei, Martins Ferr, 15-02. 4, Peterson, Valerie, Harrison Cen, 15-00.25. 5, Soukup, Taryne, St. Clairsvi, 14-07.25. 6, Slavik, Claire, St. Clairsvi, 14-02.

Shot Put

1, Robinson, Alyssa, St. Clairsvi, 43-01.50. 2, Green, Myleah, Bellaire, 35-03. 3, Kinder, Madi, Bellaire, 34-04. 4, Wysong, Charlotte, Indian Creek, 30-11. 5, Patton, Mikayla, Union Local, 28-09. 6, Carter, Kaci, Harrison Cen, 28-07.

Discus Throw

1, Patton, Mikayla, Union Local, 99-11. 2, Robinson, Alyssa, St. Clairsvi, 93-09. 3, Green, Myleah, Bellaire, 92-09. 4, Shimko, Kristen, Indian Creek, 90-05. 5, Turnbull, Tori, Edison, 88-09. 6, Hoffman, Amanda, St. Clairsvi, 85-09.

Boys

Team Scores: St. Clairsville, 140; Harrison Central, 94; Martins Ferry, 92; Buckeye Local, 62; Union Local, 51; Edison, 48; Bellaire, 42; Indian Creek, 28.

100

1, Piergallini, Jordan, Buckeye Loca, 10.85. 2, Brown, Jaylon, St. Clairsvi, 11.24. 3, Whetstone, Juwaun, Bellaire, 11.35. 4, Young, Alex, St. Clairsvi, 11.39. 5, Moore, Jonah, Harrison Cen, 11.50. 6, Dear, Josten, Buckeye Loca, 12.25.

200

1, Piergallini, Jordan, Buckeye Loca, 22.94. 2, Brown, Jaylon, St. Clairsvi, 23.04. 3, Young, Alex, St. Clairsvi, 23.91. 4, Styles, Brian, Martins Ferr, 24.61. 5, Graziani, Chris, Edison, 24.95. 6, Woods, Logan, Indian Creek, 25.64.

400

1, Antolak, Cole, St. Clairsvi, 53.26. 2, Spencer, Brenton, Harrison Cen, 54.06. 3, Minger, Kyle, Edison, 54.99. 4, Riley, Zack, Harrison Cen, 55.20. 5, Lewis, Max, Indian Creek, 56.84. 6, Vasich, Kevin, Edison, 57.38.

800

1, Walker, Drake, St. Clairsvi, 2:05.80. 2, Antolak, Cole, St. Clairsvi, 2:06.91. 3, Kamarec, Frank, Indian Creek, 2:09.77. 4, Moore, Josh, Harrison Cen, 2:11.31. 5, Tipton, Robert, Harrison Cen, 2:13.05. 6, Hayes, Caleb, Union Local, 2:17.85.

1600

1, Thornburg, Andy, St. Clairsvi, 4:37.71. 2, Kamarec, Frank, Indian Creek, 4:49.53. 3, Cruz, Sebastian, Harrison Cen, 5:06.79. 4, Collins, Preston, Edison, 5:11.48. 5, Ackerman, Lee, Martins Ferr, 5:13.54. 6, Timko, Alex, St. Clairsvi, 5:18.73.

3200

1, Thornburg, Andy, St. Clairsvi, 10:03.41. 2, Cruz, Sebastian, Harrison Cen, 11:01.39. 3, Davenport, James, St. Clairsvi, 11:06.12. 4, Ackerman, Lee, Martins Ferr, 11:13.91. 5, Staten, Chayse, Buckeye Loca, 11:21.76. 6, Gaydosh, Tyler, Indian Creek, 11:50.56.

110 Hurdles

1, Padyjasek, Richie, Martins Ferr, 15.35. 2, Jones, Collin, Union Local, 15.85. 3, Pham, Tony, Edison, 16.44. 4, Pyciak, Devin, Buckeye Loca, 17.31. 5, Lindsey, Terrence, Harrison Cen, 17.36. 6, Ludwig, Marik, Indian Creek, 17.74.

300 Hurdles

1, Padyjasek, Richie, Martins Ferr, 41.43. 2, Jones, Collin, Union Local, 43.13. 3, Spoonmore, Jeremy, Harrison Cen, 43.80. 4, Lindsey, Terrence, Harrison Cen, 43.89. 5, Jenkins, Travis, Martins Ferr, 44.71. 6, Bosworth, Brandon, St. Clairsvi, 45.78.

4x100

1, St. Clairsville 44.70. 2, Buckeye Local 45.87. 3, Bellaire 46.67. 4, Harrison Central 47.18. 5, Martins Ferry 47.82. 6, Union Local 48.77.

4x200

1, St. Clairsville 1:34.66. 2, Harrison Central 1:34.82. 3, Martins Ferry 1:40.74. 4, Edison 1:41.22. 5, Indian Creek 1:41.70. 6, Buckeye Local 1:43.11.

4x400

1, Harrison Central 3:32.94. 2, Martins Ferry 3:51.16. 3, Union Local 3:55.21. 4, Indian Creek 3:55.90. 5, Edison 4:02.70.

4x800

1, St. Clairsville 9:03.33. 2, Harrison Central 9:06.06. 3, Edison 9:27.67. 4, Union Local 9:51.31. 5, Martins Ferry 9:57.48. 6, Indian Creek 10:20.69.

4x110 Shuttles

1, Martins Ferry 1:02.35. 2, Buckeye Local 1:04.31. 3, Harrison Central 1:05.76. 4, Edison 1:06.58. 5, St. Clairsville 1:08.26. 6, Indian Creek 1:11.56.

High Jump

1, Ogilbee, Kurtis, Union Local, 5-10. 2, Minger, Kyle, Edison, 5-08. 3, Bailey, Jacob, Union Local, J5-08. 4, Howell, JD, Edison, 5-06. 5, Marhefka, Jerrid, St. Clairsvi, J5-06. 6, Kamarec, Frank, Indian Creek, J5-06.

Pole Vault

1, Jenkins, Travis, Martins Ferr, 12-00. 2, Eaton, Michael, St. Clairsvi, J12-00. 3, Davis, Josh, Bellaire, J12-00. 4, Jones, Collin, Union Local, 11-06. 5, Rossini, Luke, Martins Ferr, 10-06. 6, Burdyn, Phillip, St. Clairsvi, J10-06.

Long Jump

1, Piergallini, Jordan, Buckeye Loca, 20-01.75. 2, Padyjasek, Richie, Martins Ferr, 20-01.25. 3, Hyde, Chris, Harrison Cen, 20-00.50. 4, Hess, Kyle, Bellaire, 18-02. 5, Kimbro, Collin, Bellaire, 17-10.75. 6, Ware, Spencer, Union Local, 17-10.

Shot Put

1, McGee, Sean, Martins Ferr, 53-09. 2, Ring, Greg, Buckeye Loca, 46-00.50. 3, Callarik, Ryan, Bellaire, 42-11. 4, LaRoche, Cody, Bellaire, 40-03. 5, Van Curen, Chase, Union Local, 39-10. 6, Lindsay, Colby, St. Clairsvi, 39-00.

Discus Throw

1, Lindsay, Colby, St. Clairsvi, 135-02. 2, Kalinowski, Robbie, Bellaire, 124-09. 3, Houston, Colton, Harrison Cen, 118-05. 4, Ferns, Michael, St. Clairsvi, 115-06. 5, Bain, Nick, Martins Ferr, 115-03. 6, Johnston, Joey, Edison, 109-09.

Girls

Oak Glen 97, Brooke 35

100: Burch, O, 13.15; Lougherie, B, 13.41; Fowler, B, 13.81. 200: Lougherie, B, 27.68; Burch, O, 27.68; Collins, O, 29.55. 400: Burch, O, 1:01.11; Swiger, O, 1:09.63; Richard, B, 1:11.26. 800: Chambers, O, 2:38.89; Nolder, O, 2:47.38; Mangano, O, 2:52.67. 1600: Chambers, O, 5:43.96; Ferguson, O, 6:10.63; Gima, B, 6:38.45. 3200: Ferguson, O, 13:21.15; Tice, O, 13:47.25; Nolder, O, 14:18.27.

100 hurdles: Crawford, B, 16.7; Nally, O, 17.03; Smearman, O, 17.25. 300 hurdles: Webster, O, 51.95; Smearman, O, 53.59; Nally, O, 54.24. 4x100: Brooke 52.73; Oak Glen 56.20. 4x200: Oak Glen 1:54.551; Brooke 2:01.54. 4x400: Oak Glen 4:33.53; Brooke 4:39.74. 4x800: Oak Glen 10:50.01. Shuttles: Oak Glen 1:11.25; Brooke 1:19.0.

High jump: Crane, O, 4-8; Brady, B, 4-2. Long jump: Richard, B, 13-8; Lybert, O, 13-7; Brady, B, 12-3. Shot put: Clark, O, 34-7.5; Crane, O, 30-1; Woofter, O, 28-0. Discus: Casinelli, B, 98-8.5; Crane, O, 87-3.5; Delekta, O, 83-6.5.

Boys

Oak Glen 82, Brooke 51

100: Byers, B, 12.17; Montgomery, B, 12.39; Bailey, O, 12.57. 200: Weltner, O, 23.97; Byers, B, 25.03; Bailey, O, 26.65. 400: Weltner, O, 53.75; Morris, B, 55.97; Campbell, O, 57.79. 800: Tropeck, O, 2:17.14; Smith, O, 2:17.76; Zonker, B, 2:39.06. 1600: Beaman, B, 5:16.02; Oliver, O, 5:20.23; Malcomb, O, 5:23.96. 3200: Beaman, B, 11:36.74; Oliver, O, 11:42.73; Malcomb, O, 12:08.08.

110 hurdles: Rine, B, 17.04; Clark, O, 18.46; Bennett, O, 18.90. 300 hurdles: Rine, B, 44.55; Clark, O, 45.25; Bennett, O, 51.57. 4x100: Oak Glen 46.08; Brooke 46.14. 4x200: Brooke 1:38.10; Oak Glen 1:41.20. 4x400: Oak Glen 4:22.26. 4x800: Oak Glen 9:27.05. Shuttles: Oak Glen 1:06.53.

High jump: Rine, B, 5-6; Campbell, O, 5-2; Swiger, O, 5-2. Long jump: Weltner, O, 19-1; Swiger, O, 17-3; Campbell, O, 15-4. Shot put: Montgomery, B, 39-5.5; Staley, O, 38-2.5; Delekta, O, 37-9. Discus: Delekta, O, 164-2; Staley, O, 126-7; Montgomery, B, 122-11.5.

Girls

Weir 69.83, Madonna 49.5; East Liverpool 44.67

100: Young, W, 13.4; Messanger, E, 13.8; Thompson, E, 13.9. 200: Anile, M, 29.1; Pavan, M, 30.0; Burns, W, 30.0. 400: Anile, M, 67.4; Burns, W, 68.2; Young, W, 68.8. 800: Harper, W, 2:48.1; Warrick, E, 2:48.5; Marker, W, 2:49.3. 1600: Virtue, W, 6:01.0; Mastrantoni, W, 6:01.0; Marker, W, 6:17.0. 3200: Mastrantoni, W, 12:28.0; Renner, E, 14:37.9; Kirk, M, 15:31.3.

100 hurdles: Hayes, W, 17.7; Conner, M, 17.8; Harris, W, 19.6. 300 hurdles: Bailey, E, 57.5; Virtue, E, 58.0; Click, E, 58.4. 4x100: Weir 54.2; Madonna 56.2; EL 58.2. 4x200: EL 2:00.4; Madonna 2:02.3. 4x400: Weir 4:32.8; Madonna 4:47.6; EL 4:55.4. 4x800: Weir 10:42.4; Madonna 11:53.5.

HJ: Click, E, 4-6; Hammer, M, 4-2; Nichols, E, 4-2. LJ: Conner, M, 14-11.25; Petteway, W, 13-8.5; Messanger, E, 13-6. SP: Pavan, M, 26-6.5; Williams, E, 23-5; Woolmaker, E, 23-4.5. Discus: Pavan, M, 93-7; Abbot, W, 82-11; Dobosz 82.9.

Boys

East Liverpool 94, Weir 46, Madonna 18

100: Watkins, E, 11.9; Jeter, M, 12.1; Nero, M, 12.2. 200: Bennett, W, 23.8; Mahon, E, 24.2; Waitkins, E, 24.3. 400: Mahon, E, 556.0; English, E, 56.4; Mohney, E, 57.3. 800: Long, E, 2:23.5; Campbell, E, 2:36.3; Miller, W, 2:43.6. 1600: Boyer, E, 4:58.9; Densmore, E, 5:17.3; Claypool, E, 5:46.4. 3200: Boyer, E, 10:35.2; Densmore, E, 11:56.0; Fuchs, W, 12:53.9.

110 hurdles: Phillips, E, 20.2; Collett, W, 21.9. 300 hurdles: Allen, El, 47.5; Gaunt, W, 50.8; Collett, W, 51.3. 4x100: Madonna 48.2; Weir 49.0; EL 49.9. 4x200: EL 1:37.9; Weir 1:38.4; Madonna 1:39.1. 4x400: EL 3:44.5; Madonna 3:57.4; Weir 3:59.4. 4x800: EL 9:44.9; Weir 9:54.2.

HJ: Long, E, 5-8; Miscuk, E, 5-4. LJ: English, E, 18-10.5; Tallent, E, 18-10; Rice, W, 16-6.5. SP: Barnes, W, 36-3; Beaver, M, 35-7; Hudson, W, 34-11.5. Discus: Palmer, E, 111-10; Beaver, E, 109-2; Hudson, W, 106-4.

"We told the girls that this our league and we take pride in winning it," Materkoski said. "Coming down here and showing that this was our year to finally get it is a good thing for these girls."

"We talk every day about how we can't rest on what we do. That started back at the Early Bird. We knew we were going to get St. Clairsville and Edison's best. They weren't going to let us just take it, and that's kind of fueled them each week and we'll need it again next week (at the OVAC)."

The Lady Riders prevailed in eight of the 18 events.

Sophomore speedster Taylor Jenkins ran away from the field in both the 100 (13.09) and 200 (27.73). Sophomore Sarah Applegarth won the 400 in 1:02.41 and junior Sunshine Wrenn claimed the 800 in a time of 2:29.16.

The Lady Riders' other four victories came in relays - 4x200 (1:51.25), 4x400 (4:26.85), 4x800 (10:45.18) and shuttles (1:09.85).

The runner-up Lady Red Devils captured three meet championships.

Junior standout Alyssa Robinson continued her stranglehold on the shot put and also continued to re-write record books. Her mark of 43-1 was a Buckeye 8 record and a Nelson Field record.

St. C.'s other two victories came in the distance races as junior Julianna Madzia won the 1600 (5:48.52) and senior Melanie Hannan the 3200 (12:29.65).

Edison had a quartet of victories and it was led by the hurdling sweep of junior Ashley Borsch. She won the highs with a season-best time of 16.02 and won the 300 hurdles in 48.21.

Sophomore Katelyn Pollock won the high jump at 5-feet.

The Lady Wildcats' 4x100 team of Bethanie Bube, Borsch, Kylie Long and Nhung Tran denied Ferry a relay sweep when it posted a 53.01.

Indian Creek's lone winner was Brooke Goodrich, who claimed the long jump with a mark of 15-4.

The St. Clairsville boys aren't the deepest team around, but when they claim titles in eight of the events it doesn't take too much depth.

Colby Lindsay won the discus with a mark of 135-2.

On the track, St. C. let its distance, middle distance and sprinting contingent take over.

Senior standout Andy Thornburg captured the 1600 (4:37.71) and 3200 (10:03.41).

Senior Cole Antolak claimed the 400 (53.26) and junior Drake Walker the 800 (2:05.80).

The Red Devils' talented 4x100 team of Jaylon Brown, Michael Ferns, Jerrid Marhefka and Alex Young passed the baton to a meet-record time of 44.70. The 4x200 team of Chase Garan, Ferns, Marhefka and Young ran two laps in 1:34.66.

The 4x800 squad of Joe Davies, Jared Derosa, Matt Mamone and Walker ran a 9:03.33 for the title.

Harrison Central used its depth en route to second place. The Huskies won just one event and it came on a 4x400 after a disqualification. The team of Josh Moore, Blake Yoho, Zack Riley and Brenton Spencer posted a solid 3:32.94, which was a new meet record.

Buckeye Local senior Jordan Piergallini had an impressive meet to say the least. He got his day started by winning the long jump with a mark of 20-1.

However, on the track, he certainly left his mark.

He ran sub 11 in the semifinals and then posted a career best along with a Buckeye 8 record time of 10.85, which was 39 hundredths faster than runner-up Jaylon Brown.

Piergallini made it three-for-three when he legged past Brown in the final stretch of the 200 for the title in 22.94.

 
 

EZToUse.com

I am looking for: