Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Contact Us | Home RSS
 
 
 

The Lineup

January 16, 2014
Weirton Daily Times

Today

Wrestling

at WesBanco Arena

OVAC Tournament, 6 p.m.

Girls basketball

Madonna at Weir

Oak Glen at Brooke

Martins Ferry at Indian Creek

Harrison Central at Edison

Union Local at Buckeye Local

Toronto at Bridgeport

Friday

Wrestling

at WesBanco Arena

OVAC Tournament, Noon

Boys basketball

Steubenville at Catholic Central

Weir at Madonna

Buckeye Local at Indian Creek

Toronto at Bridgeport

Union Local at Harrison Central

University at Brooke

Swimming

Martins Ferry at Edison, 6 p.m.

Saturday

Wrestling

at WesBanco Arena

OVAC Tournament, Noon

Finals, 7 p.m.

Girls basketball

Buckeye Local at Bridgeport, noon

Weir at Brooke, noon

Steubenville at Martins Ferry, 1 p.m.

Madonna at St. John Central, 1 p.m.

Bellaire at Edison, 6 p.m. (V)

Toronto at Oak Glen

Boys basketball

Brooke at Indian Creek, 1 p.m.

Minerva at Steubenville, 3 p.m.

Harrison Central at Beaver Local

Catholic Central at Conotton Valley

Bellaire at Edison, 7:30 p.m. (V)

Monday

Girls basketball

Indian Creek vs. Chagrin Falls at Country Classic, 11:45 a.m.

Magnolia at Weir, 5 p.m.

Harrison Central at Oak Glen

Steubenville at Linsly

Trinity at Madonna

Buckeye Local at Martins Ferry

Tuesday

Boys basketball

John Marshall at Steubenville

Edison at St. Clairsville

Martins Ferry at Buckeye Local

Swimming

OVAC Championship Prelims

at Brooke, Linsly, Wheeling Park, 5 p.m.

Boys basketball

Harrison Central at Indian Creek

Weir at Oak Glen

Bishop Donahue at Toronto

Girls basketball

Wheeling Park at Catholic Central

Wednesday

Wrestling

OHSAA Dual Meet Tournament

Division III

at Harrison Central

Harrison Central (No. 3) vs. Steubenville Catholic Central (No. 6), 6 p.m.

Tusky Valley (No. 10) vs. Canton Central Catholic (No. 7)

Sandy Valley (No. 2) vs. TV/CCC winner, 20 minutes after conclusion of both matches

Winners meet 20 minutes after SV/TV/CCC match

Division II

at Steubenville

Steubenville (No. 3) vs. River View (No. 6), 5 p.m.

Carrollton (No. 2) vs. Indian Valley (No. 7), 5 p.m.

Winners meet 20 minutes after conclusion of matches

at Claymont

Edison (No. 8) vs. Buckeye Local (No. 9), 5 p.m.

West Holmes (No. 4) vs. Dover (No. 5), 20 minutes after Ed-BL match

Claymont (No. 1) vs. Edison-Buckeye Local winner, 20 minutes after Ed-BL match

Regular season

Wellsville, Bishop Donahue at Toronto, 5 p.m.

Boys basketball

St. Clairsville at Steubenville

Madonna at Trinity

Buckeye Local at Union Local

Girls basketball

Brooke at Morgantown

Toronto at Conotton Valley

East Liverpool at Martins Ferry

Thursday, Jan. 23

Girls basketball

Madonna vs. Catholic Central at FUS, 6 p.m. (V)

Indian Creek at Harrison Central

Weir at Oak Glen

Linsly at Madonna

Buckeye Local at St. Clairsville

Wrestling

Madonna at Mason-Dixon Tournament

Friday, Jan. 24

Boys basketball

Weir at Brooke

Union Local at Edison

St. John Central at Toronto

Indian Creek at Bellaire

Steubenville at Beaver Local

Buckeye Local at St. Clairsville

Harrison Central at Martins Ferry

Wrestling

Brooke at WSAZ Tournament

Saturday, Jan. 25

Swimming

at Steubenville High School

OVAC Championships, 11 a.m.

Girls basketball

Bridgeport at Catholic Central, 11 a.m.

Buckeye Local at Harrison Central, noon

Linsly at Weir, noon

East Liverpool at Brooke, noon

Boys basketball

Madonna vs. Williamstown at Magnolia, 2:30 p.m.

Buckeye Local at Harrison Central, 5:30 p.m.

Edison at Weir

Wellsville at Oak Glen

Catholic Central at Strasburg

Toronto at Cameron

Wrestling

Indian Creek at West Holmes Invitational, 10 a.m.

Catholic Central, Edison, Toronto, Buckeye Local at Buck Bailey Wellsville Tournament, 10 a.m.

Brooke at WSAZ Tournament

Indian Creek, Harrison Central, Parkersburg at Wheeling Park, noon

 
 

EZToUse.com

I am looking for: