BREAKING NEWS

BREAKING NEWS

High school lineup

(All times 5 p.m. unless noted)

Monday

Baseball

Indian Creek at Steubenville

Steubenville Central at Martins Ferry

Madonna at Morgantown (2)

Oak Glen at Edison, 5:35 p.m.

Weir at Brooke, 6 p.m.

Softball

Buckeye Local at East Liverpool, 4:30 p.m.

Toronto at Oak Glen

Martins Ferry at Indian Creek

Edison at Cardinal Mooney, 5:15 p.m.

Track and Field

OVAC Qualifying Meet

(at St. Clairsville)

Class 1A-2A and 4A, 4 p.m.

Tuesday

Baseball

Buckeye Local at East Liverpool, 4:30 p.m.

Wheeling Park at Indian Creek

Brooke at Steubenville

Softball

Steubenville at St. John

Indian Creek at St. Clairsville

W.Va. Class AAA

Region One, Section One

Wheeling Park at Brooke

W.Va. Class A

Region One, Section One

(at Lisa’s Field)

Bishop Donahue vs. Weirton Madonna

Region One, Section Two

(at Cameron)

TBD

Track and Field

OVAC Qualifying Meet

(at St. Clairsville)

Class 3A and 5A, 4 p.m.

Wednesday

Baseball

Wheeling Park at Edison

East Liverpool at Buckeye Local

Indian Creek at Carrollton

Steubenville Central at Toronto

Martins Ferry at Madonna

Brooke at Bellaire

Harrison Central at Oak Glen

Weir at Shadyside, 5:30 p.m.

Softball

W.Va. Class AAA

Region One, Section One

Wheeling Park at Brooke*

*-Game 2 following, if necessary

W.Va. Class AA

Region One, Section One

Weir at Oak Glen (2), 4 p.m.

Regular Season

East Liverpool at Buckeye Local

Carrollton at Edison

Thursday

Baseball

East Liverpool at Edison

Buckeye Local at John Marshall

Steubenville at Steubenville Central

Bridgeport at Toronto

Oak Glen at Brooke, 5:30 p.m.

Weir at Madonna, 7 p.m.

Softball

W.Va. Class AA

Region One, Section One

Weir at Oak Glen*

*If necessary

Regular Season

Barnesville at Harrison Central, 4:30 p.m.

Toronto at Buckeye Local

Steubenville Central at St. John

Bellaire at Indian Creek

Linsly at Jeff. Co. Christian

Edison at Tri-Valley, 5:30 p.m.

Friday

PREP

Baseball

OVAC Championships

(at Steubenville)

Class 2A

Steubenville Central vs. Shadyside

Class 3A

Magnolia vs. Linsly, 7:30 p.m.

Regular Season

Edison at Wheeling Park

Strasburg at Harrison Central

Indian Creek at Weir

Softball

Shadyside at Steubenville Central

Jeff. Co. Christian at Toronto

Saturday, May 4

Baseball

OVAC Championships

(at Steubenville)

Class 4A

Steubenville vs. Harrison Central, 11 a.m.

Class 5A

Edison vs. Cambridge, 1:30 p.m.

Class 1A

Bishop Donahue vs. Madonna, 4 p.m.

Regular Season

Jefferson Co. Christian at Valley (2), noon

Track and Field

OVAC Championships

(at St. Clairsville)

With qualifiers, 10 a.m.

High school lineup

(All times 5 p.m. unless noted)

Monday

Baseball

Edison at Martins Ferry

Union Local at Harrison Central

Buckeye Local at Indian Creek

Toronto at East Liverpool

St. John at Jefferson County Christian

Brooke at Weir

Madonna at Cameron, 6 p.m.

Softball

Brooke at Parkersburg South (DH), 4:30 p.m.

Martins Ferry at Steubenville, 4:30 p.m.

Wheeling Central at Weir

Union Local at Harrison Central

Toronto at Madonna

Buckeye Local at Indian Creek

Bishop Donahue at Steubenville Central

Tennis

Oak Glen at Brooke, 4 p.m.

Indian Creek at Weir, 4:30 p.m.

Track and Field

OVTL at Shadyside, 3:20 p.m.

Tuesday

Baseball

Wheeling Central at Steubenville Central

Steubenville at Buckeye Local

Linsly at Weir

Indian Creek at Brooke

Softball

Edison at Harrison Central

John Marshall at Steubenville Central

East Liverpool at Oak Glen

Oak Glen at Indian Creek

Steubenville at Buckeye Local

Madonna at Toronto, 5:30 p.m.

Weir at St. John, 6 p.m.

Tennis

Madonna at Wheeling Central, 3 p.m.

Brooke at Wheeling Park, 4 p.m.

Indian Creek at St. Clairsville, 4 p.m.

Track and Field

Oak Glen, Union Local, St. John at St. Clairsville, 4 p.m.

Harrison Central at Buckeye Local, 4:30 p.m.

Steubenville Central, Madonna at Weir, 4:30 p.m.

Edison at Cambridge

Wednesday

Baseball

Brooke at Wheeling Park

Martins Ferry at Edison

Harrison Central at Union Local

Indian Creek at Buckeye Local

Madonna at Toronto

Weir at Steubenville, 5:30 p.m.

Oak Glen at East Liverpool, 5:30 p.m.

Softball

Edison at Steubenville

Brooke at Weir

Toronto at Bishop Donahue

Harrison Central at Union Local

Steubenville Central at Magnolia

Indian Creek at Buckeye Local

Madonna at Bridgeport, 5:30 p.m.

Thursday

Baseball

Wheeling Central at Madonna

Wheeling Park at Steubenville

Steubenviolle Central at Oak Glen

University at Brooke, 6:30 p.m.

Softball

University at Brooke, 4:30 p.m.

Indian Creek at Edison

John Marshall at Buckeye Local

Steubenville Catholic at Harrison Central

Toronto at Conotton Valley

Union Local at Steubenville

Oak Glen at Weir, 5:30 p.m.

Tennis

Wheeling Central at Brooke, 3:30 p.m.

Steubenville at Oak Glen, 4 p.m.

Weir at St. Clairsville, 4 p.m.

Madonna at Linsly (G)

Friday

Baseball

Madonna at Linsly

St. Clairsville at Edison

Buckeye Local at Union Local

Harrison Central at Indian Creek

Columbiana at Steubenville Central

Oak Glen at Burgettstown, 5:30 p.m.

John Marshall at Brooke, 6:30 p.m.

Softball

Buckeye Local at Union Local

St. Clairsville at Indian Creek

Cameron vs. Steubenville Central at I-470 Complex

Steubenville at Oak Glen, 5:30 p.m.

Tennis

Brooke at Madonna, 3:30 p.m.

Oak Glen at East Liverpool, 4 p.m.

Track and Field

TRAC Championships

(at Wheeling Park)

with Wheeling Park, John Marshall, Morgantown, Brooke, 4:30 p.m.

Saturday

Baseball

Steubenville Central at Bishop Donahue (DH), 10 a.m.

Claymont at Steubenville, 11 a.m.

Edison at Harrison Central, noon

Wheeling Central at Oak Glen, noon

Union Local at Indian Creek (DH), noon

Hundred at Jefferson County Christian, 2 p.m.

Maysville at Steubenville, 4 p.m.

Shamrock Diamond Classic

(at Barnesville)

Monroe Central vs. Barnesville, 11 a.m.

West Muskingum vs. Madonna, 1:30 p.m.

Consolation, 4 p.m.

Championship, 6 p.m.

Softball

Edison at Garaway (DH), 11 a.m.

East Fairmont at Oak Glen (DH), noon

Trinity at Madonna (DH), noon

Weir at Harrison Central (DH), noon

Wheeling Central at Brooke (DH), 12:30 p.m.

Hundred at Jefferson County Christian, 2 p.m.

Tennis

Weir vs. Ritchie County at Bethany College, 9 a.m.

Brooke at Parkersburg, noon

Track and Field

Jefferson County Relays

(at Steubenville)

with Steubenville, Steubenville Central, Indian Creek, Edison, Buckeye Local, Toronto, 10 a.m.

Shadyside Relays

with Shadyside, Bishop Donahue, Weir, Oak Glen, Martins Ferry, Monroe Central, Bellaire, Union Local, St. John, River, Barnesville, Bridgeport, St. Clairsville, 9 a.m.

Dover Invitational

with Harrison Central, 9 a.m.

High school lineup

Today

Baseball

Monroe Central at Steubenville Central (DH), 10 a.m.

Edison at Carrollton, 11 a.m.

Steubenville at Lakewood, 11 a.m.

Wheeling Central at Brooke (DH), noon

Harrison Central at Newcomerstown (DH), noon

Beaver Local at Indian Creek (DH), noon

David Anderson at Toronto, noon

Buckeye Local at Weir (DH), noon

Edison vs. United at Carrollton, 1 p.m.

Steubenville at River View, 1:30 p.m.

Softball

Edison at John Glenn, 11 a.m.

Buckeye Local at Weir (DH), noon

Madonna at Bishop Donahue (DH), noon

David Anderson at Toronto, noon

Harrison Central at Beaver Local (DH), noon

Cambridge at Indian Creek (DH), noon

Frontier at Paden City (2), noon

Edison vs. Parkersburg South at John Glenn, 1 p.m.

Tennis

Weir vs. Linsly at Bethany, 9 a.m.

Linsly vs. Oak Glen at Bethany, 10 a.m.

St. Clairsville at Brooke, 11 a.m.

Madonna vs. Ritchie County (B) at Warwood, 1 p.m.

Madonna at Ravenswood (G) at Warwood, 1 p.m.

Track and Field

Gloria Dawes Invitational

(at Union Local)

with Harrison Central, Steubenville Central, 9 a.m.