BREAKING NEWS

BREAKING NEWS

High school lineup

Today

Baseball

Ohio Division IV

District Semifinal

at Cambridge

Toronto vs. Strasburg, 5 p.m.

West Virginia

Region 1, Section 1

Class AAA

Wheeling Park at Brooke, 5 p.m.

Class AA

Weir at Oak Glen, 5 p.m.

Class A

at I-470

Madonna at Bishop Donahue, 5 p.m.

Track and Field

Ohio Division III

District Meet

at Newcomerstown

Catholic Central, Toronto, 4 p.m.

Wednesday

Baseball

Ohio Division II

District Final

at River View

Steubenville vs. John Glenn, 5 p.m.

West Virginia

Region 1, Section 1

Class AA

Weir at Oak Glen, 5 p.m. (if necessary)

Class A

at I-470

TBA

Softball

Ohio Division II

District Final

at River View

Indian Creek- vs. Dover-Minerva, 5 p.m.

Thursday

Baseball

Ohio Division IV

District Final

at Cambridge

Steubenville Catholic Centralr vs. Toronto-Strasburg winner, 5 p.m.

Softball

Ohio Division IV

District Final

at Cambridge

Harrison Central vs. Garaway, 5 p.m.

Track and Field

Ohio Division II

District Meet

at Meadowbrook

Buckeye Local, Edison, Indian Creek, Steubenville, 4 p.m.

at West Holmes

Harrison Central, 4 p.m.

Friday

Track and Field

West Virginia State Meet

Laidley Field

Brooke, Madonna, Oak Glen, Weir, 2 p.m.

Track and Field

Ohio Division III

District Meet

at Newcomerstown

Catholic Central, Toronto, 4 p.m.

Saturday

Track and Field

West Virginia State Meet

Laidley Field

Brooke, Madonna, Oak Glen, Weir, 9 a.m.

Ohio Division II

District Meet

at Meadowbrook

Buckeye Local, Edison, Indian Creek, Steubenville, 10 a.m.

at West Holmes

Harrison Central, 10 a.m.

High school lineup

Today

Baseball

Ohio Division IV

District Semifinal

at Cambridge

Catholic Central vs. Hiland, 5 p.m.

West Virginia

Region 1, Section 1

Class AAA

Wheeling Park at Brooke, 5 p.m. (completion of Game 1 with Game 2 to follow)

Class AA

Weir at Oak Glen, 4 p.m.

Class A

at I-470

Madonna vs. Bishop Donahue,

Softball

Ohio Division IV

District Semifinal

at Tusky Central Catholic

Catholic Central vs. Tusky Central Catholic, 5 p.m.

Ohio Division II

Sectional Final

at Jefferson Lake State Park

Indian Creek vs. Steubenville, 5:30 p.m.

Tuesday

Baseball

Ohio Division IV

District Semifinal

at Cambridge

Toronto vs. Strasburg, 5 p.m.

West Virginia

Region 1, Section 1

Class AAA

Wheeling Park at Brooke, 5 p.m. (if necessary)

Class AA

Weir at Oak Glen, 5 p.m.

Class A

at I-470

TBA

Track and Field

Ohio Division III

District Meet

at Newcomerstown

Catholic Central, Toronto, 4 p.m.

Wednesday

Baseball

Ohio Division II

District Final

at River View

Steubenville vs. John Glenn, 5 p.m.

West Virginia

Region 1, Section 1

Class AA

Weir at Oak Glen, 5 p.m. (if necessary)

Class A

at I-470

TBA

Softball

Ohio Division II

District Final

at River View

Indian Creek-Steubenville winner vs. Dover-Minerva winner, 5 p.m.

Thursday

Baseball

Ohio Division IV

District Final

at Cambridge

Steubenville Catholic Central-Hiland winner vs. Toronto-Strasburg winner, 5 p.m.

Softball

Ohio Division IV

District Final

at Tusky Central Catholic

Steubenville Catholic Central-Tusky Central Catholic winner vs. Strasburg-River winner, 5 p.m.

Ohio Division IV

District Final

at Cambridge

Harrison Central vs. Garaway, 5 p.m.

Track and Field

Ohio Division II

District Meet

at Meadowbrook

Buckeye Local, Edison, Indian Creek, Steubenville, 4 p.m.

at West Holmes

Harrison Central, 4 p.m.

Friday

Track and Field

West Virginia State Meet

Laidley Field

Brooke, Madonna, Oak Glen, Weir, 2 p.m.

Track and Field

Ohio Division III

District Meet

at Newcomerstown

Catholic Central, Toronto, 4 p.m.

Saturday

Track and Field

West Virginia State Meet

Laidley Field

Brooke, Madonna, Oak Glen, Weir, 9 a.m.

Ohio Division II

District Meet

at Meadowbrook

Buckeye Local, Edison, Indian Creek, Steubenville, 10 a.m.

at West Holmes

Harrison Central, 10 a.m.

High school lineup

(Games at 5 p.m. unless noted)

Today

Track

at St. Clairsville

OVAC qualifying, 3 p.m.

Baseball

Weir at Madonna

St. Clairsville at Steubenville

Barnesville at Edison

Shadyside at Buckeye Local

Conotton Valley at Harrison Central

Indian Creek at Wheeling Park

Softball

East Liverpool vs. Steubenville at FUS

Catholic Central at Harrison Central

Shadyside at Buckeye Local

Toronto at St. John Central

Edison at Claymont

West Virginia

Class AA

Oak Glen at Weir, 5 p.m. (if necessary)

Tennis

West Virginia Sectionals

Class AA-A

at West Liberty

Class AAA

at Parkersburg

Friday

Baseball

Steubenville at Edison

Tennis

West Virginia Sectionals

Class AA-A

at West Liberty

Class AAA

at Parkersburg

Saturday

Track

at St. Clairsville

OVAC Championships, 10 a.m. (field), noon (running)

High school lineup

(Games at 5 p.m. unless noted)

Today

Track

at St. Clairsville

OVAC qualifying, 3 p.m.

Baseball

Brooke at Weir

Bellaire at Steubenville

East Liverpool at Edison

Oak Glen at John Marshall

Indian Creek at Cambridge

Buckeye Local at Bridgepoprt

Catholic Central at Shadyside

Softball

Union Local at Catholic Central

Toronto at Bridgeport

Edison at Bellaire

Indian Creek at John Glenn

West Virginia

Class AAA

Brooke at Wheeling Park

Class A

Madonna vs. Bishop Donahue at I-470

Tennis

Steubenville at Madonna, 3:30 p.m.

American Spirit (B) at Oak Glen, 4 p.m.

Wednesday

Track

at St. Clairsville

OVAC qualifying, 3 p.m.

Baseball

Carrollton at Edison

Union Local at Steubenville

Shadyside at Harrison Central

Catholic Central at Bellaire

Toronto at Madonna, 6 p.m.

Oak Glen vs. Brooke at Consol Energy, 7 p.m.

Softball

St. John Central at Catholic Central

Bishop Donahue at Toronto

Cambridge at Edison

Shadyside vs. Steubenville at FUS

Indian Creek at Martins Ferry

West Virginia

Class AA

Oak Glen at Weir, 4 p.m. (DH)

Thursday

Track

at St. Clairsville

OVAC qualifying, 3 p.m.

Baseball

Weir at Madonna, 7 p.m.

St. Clairsville at Steubenville

Barnesville at Edison

Shadyside at Buckeye Local

Conotton Valley at Harrison Central

Indian Creek at Wheeling Park

Softball

East Liverpool vs. Steubenville at FUS

Catholic Central at Harrison Central

Shadyside at Buckeye Local

Toronto at St. John Central

Edison at Claymont

West Virginia

Class AA

Oak Glen at Weir, 5 p.m. (if necessary)

Tennis

West Virginia Sectionals

Class AA-A

at West Liberty

Class AAA

at Parkersburg

Friday

Baseball

Steubenville at Edison

Tennis

West Virginia Sectionals

Class AA-A

at West Liberty

Class AAA

at Parkersburg

High school lineup

(Games at 5 p.m. unless noted)

Monday

Track

at St. Clairsville

OVAC qualifying, 3 p.m.

Baseball

Indian Creek at Toronto

Martins Ferry at Catholic Central

Edison at East Liverpool

Weir at Linsly

Brooke at Beaver Local

Buckeye Local at Shadyside

Softball

Toronto at Bishop Donahue

Bellaire at Harrison Central

Steubenville at St. John Central

Indian Creek at Carrollton

Buckeye Local at Shadyside

Tennis

Indian Creek at Steubenville, 4 p.m.

Tuesday

Track

at St. Clairsville

OVAC qualifying, 3 p.m.

Baseball

Brooke at Weir

Bellaire at Steubenville

East Liverpool at Edison

Oak Glen at John Marshall

Indian Creek at Cambridge

Buckeye Local at Bridgepoprt

Catholic Central at Shadyside

Softball

Union Local at Catholic Central

Toronto at Bridgeport

Edison at Bellaire

Indian Creek at John Glenn

West Virginia

Class AAA

Brooke at Wheeling Park

Class A

Madonna vs. Bishop Donahue at I-470

Tennis

Steubenville at Madonna, 3:30 p.m.

American Spirit (B) at Oak Glen, 4 p.m.

Wednesday

Track

at St. Clairsville

OVAC qualifying, 3 p.m.

Baseball

Carrollton at Edison

Union Local at Steubenville

Shadyside at Harrison Central

Catholic Central at Bellaire

Toronto at Madonna, 7 p.m.

Oak Glen vs. Brooke at Consol Energy, 7 p.m.

Softball

St. John Central at Catholic Central

Bishop Donahue at Toronto

Cambridge at Edison

Shadyside vs. Steubenville at FUS

Indian Creek at Martins Ferry

West Virginia

Class AA

Oak Glen at Weir, 5 p.m. (DH)

Thursday

Track

at St. Clairsville

OVAC qualifying, 3 p.m.

Baseball

Weir at Madonna

St. Clairsville at Steubenville

Barnesville at Edison

Shadyside at Buckeye Local

Conotton Valley at Harrison Central

Indian Creek at Wheeling Park

Softball

East Liverpool vs. Steubenville at FUS

Catholic Central at Harrison Central

Shadyside at Buckeye Local

Toronto at St. John Central

Edison at Claymont

West Virginia

Class AA

Oak Glen at Weir, 5 p.m. (if necessary)

Tennis

West Virginia Sectionals

Class AA-A

at West Liberty

Class AAA

at Parkersburg

Friday

Baseball

Steubenville at Edison

Tennis

West Virginia Sectionals

Class AA-A

at West Liberty

Class AAA

at Parkersburg

Saturday

Track

at St. Clairsville

OVAC Championships, 10 a.m. (field), noon (running)

High school lineup

Today

Baseball

OVAC Championships

at Knight Baseball Complex

Class 3A, Linsly vs. Bellaire, 5 p.m.

Class 4A, Steubenville vs. Martins Ferry, 7:30 p.m.

Regular season

Indian Creek at Weir

Oak Glen at Clay-Battelle, 5:30 p.m.

Softball

Field 3

Indian Creek vs. Cambridge, 5:15

Wheeling Park vs. John Marshall, 7:00

Field 4

Bishop Donahue va. St. John, 5:00

Buckeye Local vs. Harrison?Central, 6:45

Tennis

Claymont at Steubenville, 4 p.m.

Saturday

Baseball

OVAC Championships

at Vaccaro Field

Class 1A, Madonna vs. Bishop Donahue, 10 a.m.

Class 5A, Edison vs. Wheeling Park, 1:30 p.m.

Class 2A, Shadyside vs. Caldwell, 4 p.m.

Softball

OVAC Championships

at I-470 Youth Sports Complex

Class 3A, 10:30 a.m.

Class 4A, Noon

Class 5A, 1:30 p.m.

Class 1A, 3:00 p.m.

Class 2A, 4:30 p.m.

High school lineup

Today

Baseball

Catholic Central at Steubenville

Harrison Central at Brooke

Weir at Toronto

John Marshall at Buckeye Local

Oak Glen at Wheeling Central, 6 p.m.

Softball

OVAC?Softball Championships

at I-470 Youth Sports Complex

Field 3

Wheeling Central vs. Bridgeport, 4 p.m.

River vs. Shadyside, 5:45

Catholic Central vs. Magnolia, 7:30

Field 4

Shenendoah vs. Bellaire, 4:00

Ferry vs. Steubenville, 5:45

Madonna vs. Paden City, 7:30

Regular Season

Martins Ferry at Catholic Central

Brooke at Toronto

Union Local at Weir

Indian Creek at Bellaire

Buckeye Local at Cambridge, 5:30 p.m.

Track

Catholic Central, Steubenville at Dave Ice (Girls) Invitational at Bellaire, 4 p.m.

Indian Creek at Edison, 4 p.m.

Harrison Central at Union Local, 4:30 p.m.

Madonna, Toronto, Wellsville, Wheeling Park, East Liverpool, Bishop Donahue at Oak Glen, 4:30 p.m.

Tennis

OVAC Championships

at West Liberty

Girls singles, 8:30 a.m.

Friday

Baseball

OVAC Championships

at Knight Baseball Complex

Class 3A, Linsly vs. Bellaire, 5 p.m.

Class 4A, Steubenville vs. Martins Ferry, 7:30 p.m.

Regular season

Indian Creek at Weir

St. John Central at Toronto

Oak Glen at Clay-Battelle, 5:30 p.m.

Softball

Field 3

Indian Creek vs. Cambridge, 5:15

Wheeling Park vs. John Marshall, 7:00

Field 4

Bishop Donahue va. St. John, 5:00

Buckeye Local vs. Harrison?Central, 6:45

Tennis

Claymont at Steubenville, 4 p.m.

Saturday

Baseball

OVAC Championships

at Vaccaro Field

Class 1A, Madonna vs. Bishop Donahue, 10 a.m.

Class 5A, Edison vs. Wheeling Park, 1:30 p.m.

Class 2A, Shadyside vs. Caldwell, 4 p.m.

Softball

OVAC Championships

at I-470 Youth Sports Complex

Class 3A, 10:30 a.m.

Class 4A, Noon

Class 5A, 1:30 p.m.

Class 1A, 3:00 p.m.

Class 2A, 4:30 p.m.