×

Edison’s Johnson, two Panthers victorious at Rick Link Invite

KEEPING DOWN — Edison’s Hayden Johnson wrestles with Barnesville’s Jacob Boulet in a 145-pound championship match on Saturday. -Kim North

MORRISTOWN — For the second time in three years, Barnesville has captured the team title at the Union Local Rick Link Invitational wrestling tournament. During the 21st annual pool-style event Saturday inside ‘The Hangar’ at Union Local High School, the Shamrocks piled up 260 points.

Despite having only two individual champions in sophomores Griffen Stephen (113) and Carter Wells (120), Barnesville relied on its depth to hold off runner-up Geneva, a Division II school from the Cleveland area, which totaled 248.5. The Shamrocks had four runners-up and a trio of third-placers. Stephen is a returning state qualifier.

The Eagles, meanwhile, had five titlists but had just two other placers — both of which finished fourth. Taking titles were Johnny Wayslaw (132), Caleb Selman (160), Cole Vennis (170), Brandon Thomas (195) and Charles Taylor (220), a returning state qualifier who is ranked 13th in Ohio by Borofan.

The win gives the Shamrocks some momentum heading into their own Doan Ford Invitational bracket-style event, which begins Friday and continues through Saturday night’s championship finals.

Buckeye Local had a pair of titlists in junior Brian Palmer Jr. (138) and senior Charles Smith (182). Palmer, who picked up his 96th career win, pinned his way to the title.

Shenandoah also had two champs in Alex Overly (106) and Easton Hitchens (285). Both are returning state qualifiers.

Union Local’s Brady Crum (152) gave the home fans something to cheer about when he rallied past Barnesville’s Cameron Woods, 4-3, for his title.

Edison’s Hayden Johnson (145), a returning state qualifier, and Tri-Valley’s Garrett Folden (126) were the other champions.

21st Annual Union Local

Rick Link Invitational

(at Union Local High School)

TEAM SCORING: 1. Barnesville 260; 2. Geneva 248.5; 3. Shenandoah 199; 4. Wirt County 160; 5. Buckeye Local 154; 6. Union Local 123; 7. Bridgeport 119; 8. Tri-Valley 113; 9. Meadowbrook 81; 10. Edison 80; 11. River 51; 12. Linsly 47; 13. Beallsville 28.5; 14. Madonna 25.5; 15. Paden City 12

Championship Finals

106: Alex Overly (Shen) md. Silas May (Barn), 16-6; 113: Griffen Stephen (Barn) tf. Christopher Heavner (R), 16-1; 120: Carter Wells (Barn) d. Cole Wager (WC), 7-0; 126: Garrett Folden (TV) md. Kolton Parsons (WC), 12-3; 132: Johnny Wayslaw (G) d. Logan Powell (WC), 11-7; 138: Brian Palmer Jr. (BL) p. Wesley Guy (Shen), 2:42; 145: Hayden Johnson (E) d. Jacob Boulet (Barn), 12-5; 152: Brady Crum (UL) d. Cameron Woods (Barn), 4-3; 160: Caleb Selman (G) d. Owen Oliver (Barn), 9-5; 170: Cole Vennis (G) p. Briar Portman (Shen), 1:14; 182: Charles Smith (BL) d. Gyle Bradshaw (TV), 5-3; 195: Brandon Thomas (G) p. Andy Hill (TV), 1:46; 220: Charles Taylor (G) p. Zac Cesario (BL), 1:24; 285: Easton Hitchens (Shen) p. Zach Kuneff (Bpt), 1:13

Consolation Finals

106: Clay Akers (UL) p. Colin Greenwood (WC), 0:36; 113: Jarret Stillion (Mead) md. Dustin Sweeney (G), 11-1; 120: Sean White (Bpt) d. Ayden Gillespie (G), 4-2; 126: George Hoover (Barn) d. Drake Kanyuch (Shen), 2-1; 132: A.J. Francis (Barn) p. Tyler Bruer (Shen), 1:13; 138: Nick Blackburn (TV*) d. A.J. Garrett (WC), 5-2; 145: Wyatt VanDyne (Beall) tf. William Moore (Shen), 16-0; 152: Ayden Krupinski (BL) d. Kevin Lockhart (WC), 8-1; 160: Claude Romshak (UL) md. Skyler Hatten (Bpt), 10-2; 170: Evan Daniels (Mad) md. Kohl Clark (UL), 9-1; 182: Drew Holskey (Barn) p. Brien Striker (E), 1:08; 195: Chandler Warner (Shen) p. Jace Sanders (Mead), 0:18; 220: Devin Danhart (Bpt) p. Lucas Clark (Barn), 1:53; 285: Chance Knight (L) p. Marshall Bier (R), 0:31

COMMENTS