×

Beaver Local wrestles to Buckeye 8 tourney win

MINGO JUNCTION — Beaver Local continued its recent dominance of the Buckeye 8 wrestling tournament Saturday at Indian Creek Middle School.

The Beavers, with four individual champions, posted 234.5 points. Indian Creek was second with 202 and Martins Ferry third at 153.

Winning titles for Beaver Local were Jaymin Salsberry (126), Cole McComas (145), Jonathan Potts (152) and Daniel Wirth (285).

Buckeye Local, East Liverpool and St. Clairsville each had two champions, while Bellaire, Harrison Central, Indian Creek and Martins Ferry all had one apiece.

Sophomore Trevor Herbert (113) and junior Brian Palmer Jr. (138) were the Panthers’ titlists, while Red Devils standing atop the podium included freshman Nate Witsberger (120) and junior Reese Skaggs (195). The Potters champs were Howard Williams (132) and Skylor Wooley (220).

Cody Albaugh (160) won for the Big Reds, while the Purple Riders’ Kameron Hughes (170), the Huskies’ Justin Sampson (106) and the Redskins’ Austin Starr (182) rounded out the titlists.

Sectional tournament action begins Friday for Division II and Division III schools. Division II schools in the Eastern District head to either Claymont or Steubenville, while Division III are divided between Barnesville and Sandy Valley. The top 4 finishers in each weight class advance to district action in Claymont (D-II) and Heath (D-III) the following weekend.

Buckeye 8 Conference Tournament

(at Indian Creek Middle School, Mingo Jct)

TEAM SCORES: 1. Beaver Local 234.5; 2. Indian Creek 202; 3. Martins Ferry 153; 4. Buckeye Local 98; 5. East Liverpool 96; 6. (tie) Harrison Central and St. Clairsville 87; 8. Union Local 82.5; 9. Bellaire 49; 10. Edison 30

Individual Placers

106: 1st: Justin Sampson 10, (HC); Kaydon Bobby 9, (BvL); Dylan Ward 9, (MF); Clay Akers 9, UL)

113: 1st: Trevor Herbert 10, (BL); Justin Bucheit 12, (EL); Tyler Sipes 10, (IC); Cameron Henderson 11, (BvL)

120: 1st: Nate Witsberger 9, (STC); Nathan Cox 11, (BvL); Servacio Lopez 9, (HC)

126: 1st: Jaymin Salsberry 10, (BvL); Shane Lucey 10, (IC); Alex Wood 9, (STC); Landon Crum 9, (UL)

132: 1st: Howard Williams 11, (EL); John Woodburn 11, (BvL); C.J. Spencer 9, (IC); Nathaniel Gibson 10, (UL)

138: 1st: Brian Palmer 11, (BL); Dominic Paterra 9, (IC); Dorian Jackson 10, (BvL); Brody Myers 9, (UL)

145: 1st: Cole McComas 12, (BvL); Hayden Johnson 12, (ED); Jeremy Brown 11, (IC); Kaleb Bailey 11, (EL)

152: 1st: Jonathan Potts 11, (BvL); Brady Crum 11, (UL); Austin DaRe 11, (STC); Reese Spencer 10, (IC)

160: 1st: Cody Albaugh 12, (Bell); Chase Goff 11, (MF); Bryce Wade 12, (HC); Claude Romshak 11, (UL)

170: 1st: Kameron Hughes 11, (MF); Hayden Wallace 12, (HC); Brandon Mamie 10, (Bell); Gavin Dondzila 10, (IC)

182: 1st: Austin Starr 10, (IC); 2nd Charles Smith 12, (BL); Nicholas Wukotich 12, (BvL); Noah Duck 11, (MF)

195: 1st: Reese Skaggs 11, (STC); Elijah Llewellyn 9, (IC); Richard McFarland 12, (MF); Alexio Morales 11, (BL)

220: 1st: Skylor Wooley 12, (EL); Zakary Dobson 10, (MF); Tyler Smarrella 12, (IC); Tristan Murphy 10, (BvL)

285: 1st: Daniel Wirth 12, (BvL); Ezekiel Bruney 10, (MF); Evan Merryman 12, (IC); Jamison Stiles 9, (ED)

NEWSLETTER

Today's breaking news and more in your inbox

I'm interested in (please check all that apply)